گل میخ ساختمانی

با توجه به رشد روز افزون استفاده از سازه های مرکب (کامپوزیت) در صنعت ساختمان نوع اجزا و نحوه اتصال آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از مهمترین المانهای این سازه ها برشگیرها هستند که وظیفه اتصال نیروی برشی از بتن به فولاد را بر عهده دارند. شرکت بتا به عنوان یکی از بنیانگذاران سقف های کامپوزیت در صنعت ساختمان برای نخستین بار در ایران اقدام به تولید انواع گلمیخ های ساختمانی به روش شکل دهی سرد طبق استانداردهای بین المللی DIN , AWS نموده است.

این شرکت از ابتدای فعالیت خود تلاش کرده استتا جایگزینی گل میخ با روش های سنتی نصب برشگیر گامی مهم در صنعتی سازی و افزایش سرعت اجرای سقف های کامپوزیت بردارد.

معرفی فرایند:

امروزه جهت انتقال نیروی برشی بین فولاد و بتن از برشگیر استفاده می گردد.در واقع برشگیرها وظیفه اتصال فولاد و بتن در نتیجه تشکیل یک جسم مرکب را بر عهده دارند. از انواع برشگیرهایی که در صنعت مورد استفاده قرار گرفته است می توان به گل میخ ساختمانی میلگرد مارپیچ ناودانی نبشی تقویت شده و ورق تخت اشاره نمود در آیین نامه ساختمانی ایران جوشکاری گل میخ با استفاده از تکنولوژیStud Welding  بعنوان روش استاندارد در اتصال برشگیرها معرفی شده است. دراین روش گل میخ مستقیما و بدون نیاز به ماده واسطه (الکترود) در کسری از ثانیه به تیر آهن جوش داده می شود و تنها از یک حلقه سرامیکی جهت محافظت از حوضچه مذاب استفاده می شود.

یک منبع تغذیهDC  با جریان خروجی بالا(حدودا 2000 آمپر) وظیفه تامین انرژی لازم برای ایجاد قوس الکتریکی بین گلمیخ و تیرآهن را بر عهده دارد.

معرفی فرآیند

امروزه جهت انتقال نیروی برشی بین فولاد و بتن از برشگیر استفاده می گردد.در واقع برشگیرها وظیفه اتصال فولاد و بتن در نتیجه تشکیل یک جسم مرکب را بر عهده دارند. از انواع برشگیرهایی که در صنعت مورد استفاده قرار گرفته است می توان به گل میخ ساختمانی، میلگرد مارپیچ، ناودانی نبشی تقویت شده و ورق تخت اشاره نمود در آیین نامه ساختمانی ایران جوشکاری گل میخ با استفاده از تکنولوژی Stud Welding  بعنوان روش استاندارد در اتصال برشگیرها معرفی شده است. دراین روش گل میخ مستقیما و بدون نیاز به ماده واسطه (الکترود) در کسری از ثانیه به تیر آهن جوش داده می شود و تنها از یک حلقه سرامیکی جهت محافظت از حوضچه مذاب استفاده می شود.

یک منبع تغذیه DC  با جریان خروجی بالا(حدودا 2000 آمپر) وظیفه تامین انرژی لازم برای ایجاد قوس الکتریکی بین گلمیخ و تیرآهن را بر عهده دارد.

مشخصات فرایند جوش

-عمق نفوذ در حدود 1 تا 3 میلیمتر

-حداقل ضخامت ورق 2 میلیمتر

-زمان جوش از 100 میلی ثانیه تا 1 ثانیه

المان های جوش

گل میخ : قطعه ای است متشکل از یک تنه با قطر مشخص و یک سر پهن که پس از جوش شدن بر روی بال فوقانی تیر و بتن ریزی وظیفه جلوگیری از لغزش بتن بر روی اسکلت و انتقال نیروی برشی را بر عهده دارد.

مشخصات فنی

جنس : گل میخ معمولا از جنس فولاد کم کربن ساختمانی ( St – 37 – 3 ) و در موارد خاص از جنس فولاد ضد زنگ

( 1/4303 و 1/4301 ) ساخته می شود.

روش تولید و مشخصات مکانیکی

گل میخ ها باید از میله های سرد کشیده شده ( Cold Forged ) تولید گردند. که مشخصات مکانیکی آن مطابق جدول زیر می باشد.

مقاومت کششی مقاومت تسلیم افزایش طول نسبی میزان کاهش سطح
۴۲۰ N/mm2 ۳۴۵ N/mm2 ۲۰٪ ۵۰٪

ابعاد گل میخ

مشخصات ابعادی گل میخ ها مطابق استاندارد (EN ISO 13918) و(AWS D1 . 1) مطابق جدول زیر می باشد:

سرامیک

جهت محافظت از حوضچه مذاب تشکیل شده در زمان جوشکاری گلمیخ ها از یک قطعه سرامیکی به نام Ceramic Ferrule استفاده می گردد.

سرامیک در جوشکاری وظایفی نظیر جلوگیری از پاشش شکل دهی حوضچه مذاب، جلوگیری از نفوذ گازهای اتمسفریک  به درون ناحیه جوش و جلوگیری از سرد شدن ناگهانی منطقه مذاب و… را بر عهده دارد.

ابعاد سرامیک

مشخصات ابعادی سرامیک براساس استاندارد EN ISO 13918 مطابق جدول زیر می باشد:

مزایای استفاده از گل میخ

  • حذف الکترود و مواد واسطه جهت اتصال برشی به تیرآهن
  • استفاده از اپراتور آموزش دیده به جای جوشکار ماهر
  • سرعت بسیار بالای جوشکار (تا 5 عددگل میخ در دقیقه) رفتار مکانیکی مناسب گل میخ
  • عدم ایجاد تغییر شکل در تیر فولادی به علت زمان جوشکاری بسیار پایین، تنوع در سایز برای کاربردهای مختلف (عدم نیاز به عملیات جانبی نظیسر برشکاری مقاطع) سهولت جوشکاری بعد از نصب تیرها (به علت حذف تاثیر انحنا تیرفولادی بر روی عملیات جوشکاری) و حذف عملیات تمیز کاری و گل زنی پس از جوش.

دانلود